W poprzednim artykule wspomniałyśmy o nieprawidłowej pielęgnacji stóp, teraz przedstawimy kompletną listę błędów i je dokładnie omówimy.
1. Pomijanie stóp w pielęgnacji.
To chyba najpopularniejszy błąd. Nie bez powodu jest #1 na naszej liście, a skóra stóp wymaga specjalnej troski! Brak gruczołów łojowych, za to duża ilość potowych, narażenie na mikrouszkodzenia, ucisk spowodowany butami, wrażliwość na czynniki wewnętrzne, częste przegrzewanie lub wyziębianie. To wszystko powoduje, że skóra Twoich stóp potrzebuje mądrego wsparcia.
2. Brak regularności.
Ten błąd pośrednio wynika z pierwszego. U większości osób brak pielęgnacji doprowadzi w końcu do nieprzyjemnych konsekwencji: bolesnych zrogowaceń, pękających pięt, czy świądu suchej skóry. Dopiero wtedy zaczynamy doraźnie szukać pomocy.
3. Brak profilaktyki.
Problemy stóp w znakomitej większości są konsekwencją czynników zewnętrznych i/lub wewnętrznych. Dzięki szybkiemu odnalezieniu i wyeliminowaniu przyczyny możemy pozbyć się dolegliwości nawet na zawsze! Wymaga to jednak ścisłego trzymania się zaleceń i współpracy z podologiem.
4. Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, które nie są dedykowane do stóp.
Najczęściej używanym specyfikiem do stóp jest balsam do ciała. Zdarzają się również kremy do twarzy, szczególnie te przeterminowane. Takie informacje najczęściej dostajemy podczas przeprowadzania wywiadu podologicznego przed zabiegiem.
Dlaczego jest to błąd? Ponieważ budowa skóry stóp różni się od skóry reszty ciała! Specjalistyczne kosmetyki przeznaczone do stóp mają bogatsze składy, są bardziej odżywcze i często posiadają dodatkowe składniki np. dezodorujące lub przeciwpotne. Niekiedy problem skóry jest złożony i wymaga skomponowania zestawu pielęgnacyjnego tak, by składniki różnych produktów wzajemnie się uzupełniały.
5. Błędy przy myciu i wycieraniu.
Umyć i wytrzeć. Banał? Jak się okazuje, niekoniecznie!
Aby dokładnie umyć stopy należy użyć łagodnego mydła (polecamy te naturalne, np. Aleppo). Nanieś na skórę i delikatnie potrzyj dłonią na całej powierzchni stóp tak, by powstała piana. Uwzględnij również przestrzenie między palcami. Spienienie jest tu kluczowe, ponieważ to właśnie tarcie i piana mechanicznie usuwają bakterie oraz zanieczyszczenia. Dlatego samo naniesienie mydła i spłukanie nie wystarczy.
UWAGA! Nie używaj płynów antybakteryjnych, kiedy nie jest to konieczne. Na naszej skórze znajduje się naturalna flora bakteryjna, która chroni przed rozwinięciem się bakterii chorobotwórczych. Przez nadmierne odkażanie naruszamy tę równowagę, przez co zwiększa się ryzyko wystąpienia zakażenia!
Po dokładnym umyciu stóp należy dokładnie je wytrzeć, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni między palcami. Te przestrzenie są bardzo narażone na rozwijanie się grzybów, dlatego musimy dbać o to, by były dobrze umyte i nie pozostawały wilgotne. Jeżeli masz z tym problem – użyj jednorazowego ręcznika papierowego.
Podczas smarowania kremem stóp POMIŃ przestrzenie międzypalcowe. Krem tworzy wilgotne środowisko, przez co stwarza świetne warunki rozwoju dla bakterii i grzybów – ciemno, ciepło i mokro. Wyjątkiem są specjalne kremy, których formuły zawierają naturalne składniki regulujące florę bakteryjną np. wyciąg z porostu.
6. Ścieranie pumeksem, tarką lub pilnikiem elektryczny, (nawet tym z diamentowymi nasadkami).
Tak, tak. Najtrudniejszą, ale i najważniejszą zmianą w sposobie pielęgnacji stóp powinno być wyrzucenie do kosza wszelkich urządzeń i przyrządów do ścierania naskórka. Jest to o tyle trudne, że ten nawyk jest już bardzo głęboko zakorzeniony w głowach. Dlatego tym tematem dokładniej zajmiemy się w kolejnych artykułach, bo zasługuje na szczegółowe omówienie.
Aby nie zostawić Cię w niepewności, napiszemy w skrócie: skóra ma kilka mechanizmów obronnych i jednym z nich jest rogowacenie, czyli pogrubienie się. Dzięki temu skóra próbuje zwiększyć swoją odporność na czynniki mechaniczne, które na nią działają. Nadmierne tarcie, które jest wykonane złymi przyrządami i niezgodne z jej budową jak i…
7. Ścinanie.
… ścinanie, skóra odbiera jako uszkodzenie jej struktury i zagrożenie. Dlatego ścinanie oraz nieprawidłowe ścieranie powoduje szybsze powracanie twardych zrogowaceń i pogłębianie się problemu! A ponieważ po takich zabiegach powierzchnia skóry jest w rzeczywistości poszarpana (tak, nawet jeżeli początkowo po zabiegu wydaje się być gładziutka – mikrouszkodzenia nie są wyczuwalne) pogłębia się szorstkość i pękanie. Pozornie sobie pomagamy, a w rzeczywistości pogłębiamy problem.
8. Dążenie do różowiutkiej skóry jak u niemowlaczka.
Ten błąd jest kontynuacją poprzednich. Stopy niemowlaczków mają rzeczywiście urok. Są mięciutkie, pachnące i różowiutkie – któż by takich nie chciał? Jednak niestety nie ma takiej możliwości, aby uzyskać efekt takiej cudownej skóry u dorosłego. Dlaczego? To proste – bo rośniemy i chodzimy ???? Skóra z wiekiem zmienia swoją budowę i proporcje, zaczyna zwiększać się warstwa rogowa (czyli ta zewnętrzna), zmieniają się hormony, pojawia się mnóstwo czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Dodatkowo dochodzą buty, które nie są zazwyczaj odpowiednio dobrane do stóp. Wszystko to wpływa na skórę, która musi sprostać wszystkim wymaganiom.
9. Skarpetki złuszczające.
Czy wiecie, dzięki czemu podolog będzie miał zawsze dużo pracy? Właśnie przez takie wynalazki, jak na przykład skarpetki złuszczające. Średni czas powrotu skóry do prawidłowego tempa proliferacji naskórka po zastosowaniu skarpetek złuszczających to… pół roku (jest to czas, w jakim komórka przechodzi z najgłębszych warstw skóry do warstwy zewnętrznej, czyli innymi słowy skóra“wymienia się” ). Przez 6 miesięcy skóra próbując przywrócić wszystkie procesy do normy szybko rogowacieje, jest wysuszona, może dawać niespodziewane reakcje np. alergiczne, jest dużo bardziej narażona na wystąpienie np. brodawek wirusowych (kurzajek).
10. Grube Smarowanie jako doraźny ratunek.
Sucha skóra ciągnie, swędzi, haczy, pęka. Nic przyjemnego. Dlatego często, gdy już czujemy dyskomfort, chcemy natychmiast coś zaradzić. Bierzemy najbardziej tłustą maść, jaką mamy w domu i smarujemy solidnie grubą warstwę. Efekt tylko na chwilę lub w ogóle? Nas to nie dziwi. Dlaczego? Sekretem jest stosowanie niewielkiej ilości kremu, ale regularne. Producenci specjalistycznych produktów do pielęgnacji stóp często podają wyniki badań wzrostu poziomu nawilżenia naskórka po regularnym stosowaniu ich produktów. Takie wyniki są analizowane najszybciej po tygodniu stosowania. Porównać to można było do niedożywionego człowieka. Nie pomoże mu jeden wielki i tłusty posiłek. Trzeba wprowadzić mu odpowiednią dietę rozplanowaną w czasie, by stopniowo nabierał sił.
Jeżeli masz problem z doborem odpowiednich kosmetyków do swoich stóp, napisz do nas. Pomożemy w określeniu problemu oraz dobraniu kosmetyku pod względem składu i działania specjalnie pod Twój problem.
11. Mocznik.
Im więcej mocznika, tym lepiej? Nie. Stosowanie kremu z dużą zawartością mocznika na całe stopy może przyczyniać się do ich nadmiernego wysuszenia! Używaj preparatów zawierających mocznik w stężeniu do 10%. Jego wyższa zawartość zawsze powinna być skonsultowana ze specjalistą ponieważ może zaburzyć wiele mechanizmów zachodzących w skórze.
Na każdym kremie specjalistycznym jest informacja na temat wysokości stężenia mocznika w preparacie. Jeżeli na Twoim kremie nie ma takiej informacji to możesz poszukać w składzie nazwy urea, im bliżej początku składu się znajduje, tym więcej go jest w produkcie.
12. Wiara w reklamy.
Po co są reklamy? Żeby sprzedać. Nie żeby pomóc, nauczyć (z kilkoma wyjątkami). Reklama ma sprzedać dany produkt bez względu na to, czy pomaga czy też szkodzi. Jeżeli chodzi o preparaty do stóp na moment pisania tego artykułu z całą odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że jeżeli coś reklamują do stóp to znaczy, że w znakomitej większości należy tego NIE KUPOWAĆ, a wręcz unikać szerokim łukiem! Plastry na odciski, klamry na wrastające paznokcie (pomimo rzekomej rekomendacji podologów te klamry nie mają prawa zadziałać, a wręcz mogą poważnie zaszkodzić), skarpetki złuszczające, elektryczne pilniki do stóp, lakiery na grzybicę paznokci, wymrażacze do kurzajek.
Zgadzamy się natomiast, że stopy należy dezynfekować na basenie ????
Mamy jeszcze dwa nagminnie popełniane błędy, o których chcemy wspomnieć:
13. Ale te buciki są z włoskiej skóry!
- Ma Pani za wąskie i ciasne buty, dlatego ma Pani problem z odciskami między palcami
- Jak to?! Przecież one są z mięciutkiej włoskiej skóry! One się dopasowują do stopy!
Taki dialog przeprowadzamy niemal na każdej pierwszej wizycie. Buty to nasza podologiczna bolączka. Źle dobrane powodują wiele problemów, które wciąż nawracają. Jak to kobiety, uwielbiamy też ładne buty, ale zdrowie stóp jest najważniejsze. Dlatego na temat doboru butów dla dzieci i dorosłych też szykujemy dla Was oddzielny tekst.
14. Doktor Google.
Tego pana nie trzeba nikomu przedstawiać. Najsłynniejszy lekarz na świecie. Zna się na każdej chorobie, wyleczy wszystko. To wszystko prawda ale… często się myli. Treści w internecie tworzą różne, niezweryfikowane osoby i zazwyczaj te na popularnych serwisach i forach są dalekie od poprawności merytorycznej. Dlatego do naszego Centrum trafiają osoby, które są zrezygnowane z długiej drogi prób radzenia sobie ze swoimi problemami na wizycie okazuje się, że jest to zupełnie inna przypadłość niż przypuszczali! I tak się dzieje w znakomitej większości przypadków. Grzybica okazuje się nie być grzybicą, lecz osteofitem na dystalnej części paliczka dalszego, odcisk jest jednak brodawką lub odwrotnie. Jednak domowe “terapie” często pogłębiają problem lub powodują kolejne.
Przykład? Plastry na odciski. Zastosowane na brodawkę wirusową powodują jej rozmiękczenie, pogłębienie, a nawet rozsianie. Zastosowane na odcisk spowoduje oparzenie chemiczne skóry, nierzadko ranę, a odcisk jak był, tak jest.
A jak wygląda terapia w gabinecie podologicznym? Pierwsza wizyta trwa 30 minut. Na niej dokładnie tłumaczymy na czym polega problem, ustalamy plan dalszej terapii oraz wykonujemy pierwszy zabieg. Zero bólu, zero krwi i natychmiastowa ulga.
Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja stóp?
- Należy smarować 1-2 razy dziennie odpowiednim dla rodzaju skóry kremem i dbać o higienę.
- Raz na 4-6 tygodni warto wykonać zabieg podologiczny, na którym w profesjonalny sposób zostaną usunięte zrogowacenia oraz skontrolowany zostanie stan skóry i paznokci.
- Nie popełniać powyższych błędów
Prawda, że to proste? ???? Dlatego warto stosować się do tych zasad i unikać wyżej opisanych błędów. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pięknymi i zdrowymi stopami.