Rehabilitacja

Rehabilitacja

Metody stosowane w gabinecie OrthoFoot:

Koncepcja Maitland® jest jedną z najpopularniejszych na świecie metod terapii manualnej, posiada akredytację IFOMT. Łączy techniki terapeutyczne działające na stawy, mięśnie i tkankę nerwową. Koncepcja Maitland® należy do dziedziny Terapii Manualnej – specjalnej formy fizjoterapii. Ten typ terapii/koncepcji opiera się zasadniczo na specyficznym badaniu i terapii bólu oraz problemów z układem mięśniowo-szkieletowym.Jak sugeruje sama nazwa „terapia manualna”, wiąże się ona z pracą rąk terapeuty na ciele pacjenta. Takie podejście pozwala na dokładnie zlokalizowaną mobilizację i terapię problemu, np. w obrębie kręgosłupa. Techniki manualne mogą być wykorzystane bezpośrednio także na stawach takich jak biodro, kolano czy bark, wpływając pozytywnie na ich ograniczenia ruchomości i ból.

Terapia manualna jest także pomocna w leczeniu pooperacyjnym, czy po urazach sportowych, jak również w odpowiednim zaprojektowaniu miejsca pracy oraz poradach dotyczących aktywności sportowej i analizie ruchu.

Terapia zawsze zaczyna się od przeprowadzenia wszechstronnego badania twoich codziennych dolegliwości. Twój własny opis problemu jest dla nas bardzo istotny. Następnie wykonywane jest precyzyjne badanie fizykalne, mające na celu ustalenie przyczyny Twoich problemów. Na przykład badanie problemu w obrębie barku może poprowadzić do badania Twojego kręgosłupa szyjnego, żeber i kręgosłupa piersiowego.

W badaniu potraktujemy Twój przypadek w bardzo swoisty sposób, szczególnie w odniesieniu do jego intensywności.

Dalsza terapia jest specyficznie powiązana z tym badaniem. Problemami, jakie znajdziemy, zajmujemy się wykorzystując specjalnie dobrane metody, zawierające m.in.:

  • manualne mobilizacje stawów,
  • techniki stworzone dla osiągnięcia lepszej elastyczności tkanki nerwowej,
  • stretching mięśni i/lub wzmacnianie mięśni,
  • wyjaśnienie okoliczności przyczyniających się do rozwoju problemu, aby upewnić się, że pozytywne efekty terapii zostaną utrzymane długoterminowo,
  • trening codzienny lub swoiste sekwencje ruchowe, związane ze sportem,
  • zestawy ćwiczeń domowych i wskazówki dotyczące autoterapii.

Pinoterapia

Pinoterapia to autorska metoda pracy z patologiami narządu ruchu stworzona przez lek. med. Radosława Składowskiego. Łączy w sobie techniki pracy narzędziowej z szeregiem technik manualnych skierowanych na wyznaczane w Medycynie Manualnej rodzaje patologii tkanek powierzchownych i głębokich.

Pinoterapia doktora Składowskiego jest w pełni nieinwazyjną metodą, która uciska i stymuluje określone punkty na ciele człowieka przy pomocy pinów, czyli miedzianych gwoździ czy noży (katów), co ważne, skóra nie jest wtedy przebijana. Bodźcowanie skóry pobudza wybrane ośrodki w mózgu. Dzięki temu układ mięśniowy czy więzadłowy odbiera sygnały z odpowiadających im części mózgu, co prowadzi do odruchowego rozluźnienia zgromadzonych napięć i zmniejszenia bólu.

Pinopresura zalecana jest przede wszystkim przy różnych schorzeniach ortopedycznych i neurologicznych.

Igłoterapia

Igłoterapia – Suche igłowanie – dry needling

Polega na nakuciu specjalna bardzo cienka igła punktu spustowego. Punkty te odznaczają się wysokim poziomem wrażliwości dotykowej.

Nakłucie i drażnienie tkanek powoduje powstanie impulsu nerwowego. Przeprowadzony impuls wywołuje odruch ze strony mięśnia w formie lokalnego skurczu, co w konsekwencji prowadzi do rozluźnienia struktur, przerwania „błędnego koła bólowo-napięciowego”, a w ostatecznym efekcie zniesienie utrzymujących się dolegliwości bólowych.

Suche igłowanie jest najbardziej skuteczne w leczeniu zachowawczym w obrębie tkanek miękkich, gdy terapia manualna jest niemożliwa do wykonania ze względu na nadmierny ból i tkliwość. Już po kilku zabiegach, pacjent może odczuwać zmniejszone dolegliwości bólowe, a nawet mogą one ustąpić całkowicie.

Suchego igłowania nie można mylić z akupunktura❗
Akupunktura opiera się na medycynie chińskiej i ma za zadanie odblokować przepływy energii w kanałach energetycznych, zaś suche igłowanie polega na nakłuciu punktu maksymalnie bolesnego.