Dlaczego wybrałyśmy zawód Podologa, Fizjoterapeuty, Refleksologa? Rozmowa z naszymi specjalistkami

Koszalińskie Centrum Stopy

„Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki” – Leonardo da Vinci

Co takiego ma stopa, że zachwyciła genialnego artystę i wynalazcę? Jest najbardziej skomplikowaną częścią naszego ciała. Składa się z 26 kości, 100 więzadeł, 33 stawów, 19 mięśni oraz ogromu zakończeń nerwowych i receptorów  w całości tworząc precyzyjnie współpracującą ze sobą konstrukcję. Stanowi fundament i odzwierciedlenie naszego ciała. Dlatego powstało Koszalińskie Centrum Stopy, by można było kompleksowo zadbać o stopy, szczególnie te z problemami.

Specjaliści z Koszalińskiego Centrum Stopy

O stopach opowiadają trzy specjalistki różnych, ale uzupełniających się dziedzin. Karolina Włodarczyk jest właścicielką gabinetu Pro-Cosmetica i jednym z zespołu podologów, Agnieszka Ochim prowadzi gabinet OrthoFoot i jest fizjoterapeutką, a Magdalena Pasek ma gabinet My-Way i jest refleksologiem. 

– Holistyczne podejście do problematyki stóp od zawsze było dla nas priorytetem – podkreślają. Początkowo idea realizowana była w ramach gabinetu podologicznego Pro-Cosmetica, który przez 3 lata działał przy ulicy Śniadeckich. Z czasem dołączył do niego gabinet OrthoFoot. Pod koniec 2018 roku gabinet zmienił lokalizację na ulicę Spółdzielczą 5 (znajduje się na pierwszym piętrze budynku). Zakres usług Koszalińskiego Centrum Stopy został wzbogacony o kolejny współpracujący gabinet My-Way.

Zrozumieć stopę

    Statystyki są zaskakujące – aż 80 procent osób może mieć problem ze stopami. Niestety, wciąż wiele osób nie wie, gdzie może znaleźć profesjonalną pomoc. Dolegliwości kręgosłupa czy przeciążenia kończyn mogą wynikać wprost ze złego ustawienia stóp. Łatwo przegapić pierwsze symptomy tworzenia się haluksów, zakażenia grzybicą, a nieprzejmowanie się wrastającym paznokciem może mieć fatalne i wybitnie nieprzyjemne skutki. – Większość osób przychodzi już z bólem – mówi Karolina Włodarczyk. – Nie wynika to z celowego zaniedbania, a raczej z braku wiedzy i dostępu do wartościowych informacji. Porady w internecie czy mediach zazwyczaj są powierzchowne, błędne, utrwalają złe nawyki i zamiast pomagać, często pogłębiają problemy. Przykład pierwszy z brzegu: tarcie pięt pumeksem powodujące – odwrotnie do zamierzenia – narastanie zrogowaceń. Dlatego tak dużą uwagę przykładamy do edukacji. Im więcej nasi klienci wiedzą, tym łatwiej jest im prawidłowo dbać o stopy i odpowiednio wcześnie reagować, kiedy się coś dzieje. 

Krok do zdrowia

    – Cieszę się, że udało nam się stworzyć takie miejsce – podkreśla Agnieszka Ochim. – Uzupełniamy się, tworzymy fajny, zgrany zespół. Karolina opracowuje stopę podologicznie, ja pracuję nad biomechaniką i szybko widzimy wspólny efekt, a pacjenci pozbywają się niedogodności. Magda, dzięki pracy na stopach, reguluje funkcjonowanie całego organizmu, wspiera ciało w procesach leczenia, uwalniając je od bólu i stresu.

Profesjonalne dbanie o stopy

Wszystkie specjalistki przyznają, że profesjonalne dbanie o stopy nie jest jeszcze tak popularne, jak powinno. Szkoda, bo może znacząco poprawić komfort życia, a jak podkreśla Magdalena Pasek, stopa jest odwzorowaniem całego organizmu i nie tylko można do jego zasobów w ten sposób dotrzeć, ale też zniwelować liczne dolegliwości. – Warto raz do roku zrobić przegląd stóp – mówią zgodnie. Agnieszka Ochim dodaje: – Mało kto zajmuje się stopami, a zapominamy, że wiele dolegliwości związanych z chodzeniem czy kręgosłupem zaczyna się właśnie od nich. Byłoby wspaniale, gdyby lekarze mieli większą świadomość, żeby z nami współpracowali i kierowali pacjentów do nas, a nie na stół operacyjny. Naprawdę, nasze dziedziny oferują mnóstwo fantastycznych rozwiązań, a pozytywne efekty naszej pracy są niesamowicie motywujące.

Podolog w Koszalinie

Karolina Włodarczyk, podolog, Gabinet ProCosmetica: – Swoją drogę z podologią zaczęłam podczas studiów kosmetologicznych na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Kolejnym etapem było pogłębianie wiedzy poprzez specjalizację z podologii. Skończyłam w tym kierunku studia podyplomowe oraz szereg szkoleń, brałam udział w konferencjach najlepszych szkoleniowców z Polski i z zagranicy. W tak dynamicznie rozwijającej się dziedzinie trzeba nieprzerwanie aktualizować swoją wiedzę i szukać nowych rozwiązań. Czemu taka specjalizacja? To była miłość od pierwszego wejrzenia! Od pierwszych zajęć na studiach wiedziałam, że chcę się zajmować stopami. Podologia daje mi dużo satysfakcji, ponieważ pozwala natychmiast pomóc człowiekowi, który zmaga się z różnego rodzaju problemami, dyskomfortem, bólem. Od klientów dostajemy wiele dowodów wdzięczności za naszą pracę – to napędza do działania i motywuje do dalszego rozwoju.

Podologia – czym zajmuje się ta dziedzina?

Podologia wciąż jest mało znaną dziedziną. Z greki podos oznacza stopę, logos – naukę, a więc podologia jest nauką o stopach. Zajmuje się badaniem, diagnozowaniem i terapią problemów stóp oraz ich pielęgnacją. Nasz zespół podologów pomoże w problemach skóry takich jak odciski, zrogowacenia, brodawki wirusowe, pękające pięty. Z kolei naszym „konikiem” są paznokcie: wrastające, bolesne lub zdeformowane i zakażone grzybiczo. Dzięki nieinwazyjnym i bezbolesnym metodom jesteśmy w stanie zdziałać cuda. Jedną z ciekawszych dziedzin podologii jest ortonyksja czyli prostowanie paznokci. Stosuje się ją w przypadku, kiedy paznokcie zwijają się i tor ich wzrostu należy skorygować. Daje to fantastyczne efekty: natychmiastową ulgę w bólu oraz znaczną poprawę wyglądu płytki paznokciowej. 

Wizyta u podologa

    Wizyta u podologa zawsze zaczyna się od wywiadu. Informacje na temat stanu zdrowia naszych klientów są dla nas niezmiernie ważne. Wiele chorób manifestuje się na stopach oraz wpływa na planowanie dalszego planu terapii. Dlatego podolog powinien mieć szeroką wiedzę na temat wielu działów medycyny oraz pokrewnych jej dziedzin. Następnie przeprowadza się podologiczne badanie stóp, oceniając stan skóry i paznokci oraz biomechanikę. Zmiany na skórze i paznokciach stóp zazwyczaj są konsekwencją całego łańcucha zależności. Poznanie ich mechanizmów pozwala na skuteczne usunięcie problemu. Ogromną wagę przykładamy do wyjaśnienie tych zjawisk naszym klientom, by zrozumieli swoje stopy.

Choroby i schorzenia stóp – leczenie u podologa

Bardzo nas cieszy, że coraz więcej osób zgłaszających się do naszego gabinetu umawia się na zabiegi profilaktyczne, na przykład na podstawowy zabieg podologiczny czyli usunięcie zrogowaceń oraz opracowanie paznokci. Zastosowanie innych metod pracy ze skórą niż w gabinetach kosmetycznych oraz zaplanowanie odpowiedniej dalszej pielęgnacji pozwala się cieszyć efektami znacznie dłużej. Naszym klientem może zostać każdy. Odwiedzają nas zarówno rodzice z noworodkami z wrastającymi paznokciami, jak i osoby starsze mające problem z codzienną pielęgnacją stóp, kobiety i mężczyźni, zdrowi i chorzy. Stopy to nasza podstawa, dlatego wymagają szczególnej uwagi.

Fizjoterapeuta w Koszalińskim Centrum Stopy

Agnieszka Ochim, fizjoterapeutka, gabinet OrthoFoot: – W Koszalińskim Centrum Stopy prowadzę gabinet fizjoterapii. Jestem magistrem fizjoterapii, absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Społecznej Akademii Nauk w Kołobrzegu. Ukończyłam wiele specjalistycznych kursów, które dają mi szerokie możliwości planowania indywidualnej terapii, np. terapii manualnej według koncepcji Maitland, masażu tkanek głębokich, pinoterapii, igłoterapii. Specjalizuję się w terapii stopy. Wiedzę, jak postępować ze stopą w odniesieniu do całego organizmu uzyskałam podczas szkolenia z Globalnej Terapii Stopy. W moim gabinecie pojawiają się osoby w każdym wieku. Zajmuję się dziećmi, dorosłymi i seniorami, choć u każdej z tych grup terapia ma inny cel. U dzieci oceniam ustawienie i rozwój stóp oraz całego organizmu w poszukiwaniu wad postawy i ewentualnie je koryguję. Najczęściej rodzice martwią się, że ich dzieci stawiają nóżki do środka. Muszę wtedy przeprowadzić badanie stóp z oceną funkcjonalną organizmu, ocenić, jak zaawansowana jest wada i co mogę zrobić. U osób dorosłych koryguję nieprawidłowe ustawienie kończyn dolnych, które często dają objawy dyskomfortu podczas pracy stojącej lub uprawianiu sportu. U seniorów poprzez niewielką korekcję poprawiam komfort życia, by zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Haluksy, płaskostopie, deformacje palców i inne schorzenia naszych pacjentów

Ważnymi pacjentami w gabinecie są też sportowcy – na przykład biegacze, koszykarze, piłkarze – u których mierzę się z problemami zaniedbań potreningowych. Pacjenci, którzy zgłaszają się do gabinetu OrthoFoot, to głównie osoby z problemami bólowymi. Dopiero, kiedy „zaczyna boleć”, szukają odpowiedniego specjalisty. Chciałabym budować świadomość społeczną, że powinno się chociaż raz w roku przejść badanie profilaktyczne stóp, aby mieć pewność, że będą w stanie służyć nam kolejne lata. W gabinecie prowadzę terapię haluksów, bólu przodostopia różnego pochodzenia, deformacji palców takich jak palce młotkowate, płaskostopia, zaburzeń ustawienia pięty – koślawości i szpotawości oraz wielu innych.

Wizyta u fizjoterapeuty

W wielu przypadkach zanim pacjenci trafią do mojego gabinetu, kierowani są przez lekarzy na zabieg operacyjny. Moja praca oraz zaangażowanie pacjenta w proces terapeutyczny może spowodować, że operacja nie będzie potrzebna. Terapia nie zawsze jest przyjemna, bo trzeba pracować na głębokich tkankach, ale przynosi ulgę już po pierwszej wizycie. Uzupełniam ją wkładkami ortopedycznymi, które wykonuję sama od a do z, na miejscu. To ogromna oszczędność czasu, bo nie dość, że sama je precyzyjnie dobieram, to mogę na bieżąco korygować. Wkładki wykonuję według technologii francuskiej firmy Capron Podologie, która jest liderem na europejskim rynku w zakresie ortopodologii. Wkładki wykonywane w moim gabinecie są termoplastyczne.

Posiadam także zaplecze, które daje mi możliwości doklejenia dodatkowych potrzebnych elementów korygujących do indywidualnych wkładek ortopedycznych. W ciągu godziny pacjent otrzymuje gotowy produkt, który może mu posłużyć wiele miesięcy, a ulga w przypadku bólu jest błyskawiczna. Wkładki są bardzo cienkie, mieszczą się w każdym bucie, pasują nawet do szpilek. Czasem po miesiącu pacjenci wracają wdzięczni i zdziwieni, jak wygodnie im się chodzi, zaskoczeni, że wkładka może zdziałać cuda, uwolnić od bólu. Dlatego z każdym kolejnym zadowolonym pacjentem chęć rozwoju oraz dalszej pracy są coraz większe, a satysfakcja z wykonywanej pracy ogromna.

Refleksolog w Koszalińskim Centrum Stopy

Magdalena Pasek, refleksolog, gabinet MyWay. – Swoją przygodę z refleksologią rozpoczęłam pod skrzydłami Polskiego Instytutu Refleksologii i nieocenionej dla polskiej refleksologii, Wandy Budzanowskiej-Bratko. Zdobyłam zawód refleksologa, a tym samym uprawnienia do wykonywania zabiegów refleksoterapii na stopach, dłoniach i twarzy. Liczne szkolenia, w których biorę udział, oraz współpraca i wymiana doświadczeń z innymi refleksologami z kraju i zagranicy, sprawiają, że mogę wciąż odkrywać refleksologię na nowo. Mam również zaszczyt doskonalić swoje umiejętności pod skrzydłami Hanne Marquardt, twórczyni zasady podobieństwa kształtów i metody pracy na refleksach blizn, niezrównanego autorytetu w świecie refleksologii. 

Refleksologia – metoda na poprawę zdrowia

Refleksologia to wysoce skuteczny i bezpieczny sposób na poprawę zdrowia. Z technicznego punktu widzenia zabieg refleksologii polega na specyficznym chodzeniu kciukiem i pozostałymi palcami po refleksach znajdujących się na stopach. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że klucz do naszego zdrowia znajduje się właśnie w nich. Liczne refleksy odnajdziemy również na dłoniach, twarzy i głowie. Zabiegi wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, przywracają zdrowie, siły witalne i radość życia. Pomagają m.in. w obniżeniu stresu i napięcia, likwidują bóle różnego pochodzenia, usprawniają pracę poszczególnych układów, w tym trawiennego i limfatycznego, dzięki czemu organizm oczyszcza się z toksyn, pozbywa nadmiaru wody oraz zbędnych kilogramów, poprawia się perystaltyka jelit, a klienci uwalniają się od nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak zgaga czy zaparcia.

Kolki u niemowląt, dolegliwości ciążowe i inne problemy pacjentów

W swoim gabinecie goszczę zarówno niemowlęta mające problemy z kolkami, osoby czynnie uprawiające sport, jak i te, które borykają się z problemami zdrowotnymi. Dla refleksologii nie ma ograniczeń wiekowych. Liczną grupą są również kobiety planujące ciąże, a także będące w ciąży, którym zabiegi refleksologii pomagają w typowych ciążowych dolegliwościach, a także w okresie połogu i problemach z laktacją. W ostatnim czasie oferta gabinetu My-Way została poszerzona o badanie urządzeniem Mezator, dzięki któremu w szybki, bezinwazyjny i bezbolesny sposób możemy dokonać weryfikacji stanu zdrowia organizmu, m.in.: kompleksowej analizy składu ciała, niedoborów witamin i minerałów czy pierwiastków śladowych, otrzymując 45 przejrzystych i szczegółowych raportów na temat naszego zdrowia. Otrzymane wyniki oraz dobór trzymiesięcznej suplementacji, klient konsultuje ze współpracującym ze mną dietetykiem. W trosce o klientów borykających się z zastojami limfatycznymi, w tym obrzękami kończyn i tak często nielubianym przez kobiety cellulitem, gabinet oferuje zabiegi presoterapii, które pomagają w pozbyciu się wyżej wymienionych dolegliwości. Praca, którą wykonuję, jest dla mnie przede wszystkim pasją, odmieniła zdrowie moje i moich bliskich. Chcąc dzielić się tym co dobre z innymi, z radością wykonuję zawód refleksologa. 

Razem znaczy lepiej!

Dzięki połączeniu sił kilku specjalistów w jednym miejscu, mamy unikalną szansę na skuteczną pomoc osobom z problemami stóp. Na czym ta współpraca polega? Klient umawia się do jednego z podologów Koszalińskiego Centrum Stopy, ponieważ ma problem z bolesnym odciskiem i zrogowaceniami. Próbował już wielu metod, jednak te zawsze wracały. Dlaczego? Ponieważ odcisk jest skutkiem jakiejś dysfunkcji układu ruchu! Miejsca na stopie, która są poddawane nadmiernym obciążeniom podczas chodzenia lub uciskaniu przez zbyt wąskie buty, zaczynają rogowacieć. Podczas wizyty u podologa zostają one bez bólu, całkowicie usunięte. Jednak istnieje przyczyna powstania danego problemu, najczęściej związana z nieprawidłową pracą stopy – wtedy do pracy wkracza fizjoterapeutka, Agnieszka Ochim. Przeprowadza badanie stóp i reszty ciała, określa skąd wynikają dane przeciążenia i opracowuje plan terapii. Odpowiednio dobrane działania przyczynią się do zniwelowania przyczyny powstania odcisków czy modzeli, a więc nie będą już nawracały! 

Otoczymy stopy odpowiednią opieką

Inaczej wygląda współpraca z najnowszym członkiem zespołu Koszalińskiego Centrum Stopy, refleksologiem Magdaleną Pasek. – Wspomagamy się jej doświadczeniem i wiedzą, kiedy chcemy zadziałać na organizm – mówi Karolina Włodarczyk. – Stopy są obrazem naszego ciała, bardzo często zmiany w ich obrębie sygnalizują problemy. Dzięki pomocy Magdy nasi klienci znajdują pomoc w problemach, z którymi borykają się od dawna! Dlatego tak dużym zaskoczeniem jest dla nich to, że pracując na stopach, możemy wspomóc np. układ trawienny czy pozbyć się dokuczliwych obrzęków nóg. Z kolei refleksolog konsultuje stopy swoich klientów z podologiem, gdy zauważa zmiany na paznokciach lub skórze. Tylko tworząc zgrany, współpracujący ze sobą na różnych płaszczyznach zespół, możemy otoczyć stopy odpowiednią opieką i wiedzą, a klient poczuć się komfortowo. 

 Artykuł pochodzi z magazynu Prestiż, powstał przy współpracy dziennikarki z naszym klientem.