Praktyczny prezent dla Babci i Dziadka

Stopy seniorów nie są łatwe w pielęgnacji. Podczas telefonicznej rejestracji na wizytę zadajemy pytanie jakim problemem stóp będziemy zajmować się podczas wizyty. Już same historie, które wtedy słyszymy, świadczą o skali problemów dotyczących stóp u seniorów. Są to:

  • bardzo bolesne odciski, na które nic nie pomaga,
  • twarde i grube paznokcie, których obcinanie wymaga pomocy członków rodziny lub nawet dla nich jest to niemożliwe,
  • dla niektórych seniorów nawet zwykłe obcięcie paznokci jest niemożliwe z powodu pogorszenia wzroku, precyzujności dłoni, problemów z dosięgnięciem do własnych stóp,
  • grzybica, która pomimo stosowania całej torby leków i specyfików nie chce ustąpić,

Takich podpunktów możnaby było tu wymienić znacznie więcej. Większość z tych problemów wywołuje u starszych osób nie tylko zakłopotanie, wstyd ale i ból ograniczający w jeszcze większym stopniu ich aktywność fizyczną.

Niemal wszyscy seniorzy mają problemy ze stopami i powinni być pod kontrolą podologów.

Dlaczego stopy seniorów wymagają tak szczególnej uwagi?

Powód nr 1: zmniejszona sprawność fizyczna.

Zapewne każdy z nas podczas obserwowania małego dziecka zastanawiał się jak to jest możliwe, że bez najmniejszego trudu jest w stanie z zadowoleniem żuć swojego palucha u stopy (mała dygresja: czy wiesz, że są to niezbędny element prawidłowego rozwoju stóp małego człowieka?).

Jednak z wiekiem ta umiejętność zanika. Wyjątkiem są jedynie choroby tkanki łącznej związane z nadmierną elastycznością więzadeł lub osoby trenujące sporty wymagające ponadprzeciętnego rozciągnięcia. Już przeciętny 40-latek ma problem, żeby w skłonie z wyprostowanymi kolanami dotknąć swoich stóp! Dla osoby w wieku podeszłym obcięcie paznokci często jest już poza możliwościami fizycznymi. Dodatkowo otyłość, kłopoty ze wzrokiem czy zwyrodnienia stawów dłoni sprawiają, że podstawowa pielęgnacja stóp graniczy z wejściem na Mount Everest.

Powód nr 2: kontuzje, urazy.

Skutki wcześniejszych urazów przychodzą często z wiekiem. Czy dziadkowie narzekają, że boli kręgosłup, biodra, czy kolana? Stawy już nie są tak sprawne, a kości są zdecydowanie słabsze. Zwyrodnienia i ból im towarzyszący ograniczają i spowalniają ruchy, trudniej o znalezienie dobrej i wygodnej pozycji podczas pielęgnacji stóp.

Powód nr 3: deformacje stóp.

Kilka dekad temu obuwie jakie było dostępne na rynku nie miało nic wspólnego z wygodą. Większość z naszych seniorów, szczególnie pań, często powtarza podczas zabiegu, że wszystko przez te buty, które nosiła za młodu. Zbyt małe, na obcasach, ciasne i niewygodne. Często były to buty noszone przez kilka osób jednocześnie. Babcie wspominają jak zmniejszały ładnie stópki i były takie eleganckie! A dziś… halluxy, zdeformowane palce, odciski i zniekształcone paznokcie.

Powód nr 4: kłopoty z krążeniem.

Widzisz to, jak skarpetki u osób starszych odciskają się powyżej linii kostek? Stopy są często spuchnięte właśnie przez problemy z krążeniem. Z powodu zbyt małego przepływu krwi skóra robi się naprawdę delikatna, a paznokcie żółte, grube i twarde.

Prawidłowo opracowane i odpowiednio skrócone paznokcie zdecydowanie ułatwią wybranie nowych butów i zwiększą komfort Babci czy Dziadka. A jak dobrać buty, żeby były wygodne i nigdzie nie cisnęły ? Pomożemy w ich wyborze, powiemy, na co zwracać uwagę.

Powód nr 5: choroby przewlekłe

Stopy osób starszych wymagają stałej opieki zwłaszcza jeśli chodzi o cukrzycę, czy choroby układu krążenia. Każde zranienie lub zaniedbanie pielęgnacyjne może być powodem źle gojącej się rany, owrzodzeń, zakażeń czy w kondekwencji amputacji. Mimo to podczas rozmowy w trakcie zabiegu słyszymy, ze cukrzyk wycina sobie sam paznokcie starymi nożyczkami, bo wrastają lub używa żyletki, by pozbyć się bolesnych odcisków, to mrozi nam to krew w żyłach… Każda najmniejsze rana może być tą najgroźniejszą. Nie pozwól, by osoba chorująca na cukrzycę czy choroby układu krążenia sama robiła takie rzeczy w domu, by nie doprowadzić do tragedii.

Powód nr 6: coś od życia im się należy 🙂

Długie lata pracy, opiekowanie się wszystkimi wokoło, pokonywanie niezliczonej ilości kilometrów… Niech senior po prostu sobie usiądzie. Usiądzie i odpocznie. A także pozbędzie się wszelkich zmartwień. Niech wie, że to czas dla niego. Niech ma świadomość, że są osoby, które pomogą mu poradzić sobie z bolesnymi odciskami, wrastającymi paznokciami, czy pękającymi piętami. Dla wielu z nich korzystanie z naszych wizyt to ogromna ulga. Większość z nich walczy z problemami swoich stóp od wielu lat, nierzadko kilkudziesięciu. To okropnie frustrujące czuć taką bezsilność wobec bolesnego problemu.

Najczęściej wcale nie wiedzą o tym czym zajmuje się podolog lub boją się bólu podczas wizyty mając skojarzenia z zabiegami chirurgicznymi, do których nam bardzo, bardzo daleko 🙂 Działamy nie tylko bezboleśnie ale i dając natychmiastową ulgę.

Jeżeli masz w swoim otoczeniu seniorów zainteresuj się czy Twoja Babcia czy Dziadek nie mają, o których wcześniej pisałyśmy. Bardzo często wstydzą się swoich stóp i chowają je skrzętnie w ciepłe skarpetki.

Istnieje możliwość wykupienia bonu podarunkowego lub opłacenia wizyty dla starszej osoby, by odciążyć jej budżet.

A my zaopiekujemy się jak swoimi Dziadkami 🙂