Badanie stóp

Badanie stóp

Badanie stóp jest podstawową czynnością, od której zaczynamy pierwszą wizytę, jeśli zgłaszasz się do gabinetu z problemem w obrębie kończyn dolnych.

Aby móc dobrze zdiagnozować Twój przypadek, badanie musi być szczegółowe.

Diagnostyka wad stóp wykonywana jest przy użyciu specjalistycznego sprzętu oraz metod manualnych. Podczas badania bierzemy pod uwagę całe ciało, oceniając wpływ ustawienia stóp na wyższe piętra aparatu ruchu – kolana, biodra a nawet kręgosłup.

Dokładnie przeprowadzone badanie pozwala nam dobrać rodzaj fizjoterapii oraz zaprojektować wkładki ortopedyczne do indywidualnych potrzeb Pacjenta.

Badanie stóp składa się:

Wywiad z pacjentem

Odpowiednio przeprowadzony wywiad z pacjentem, pozwoli postawić wstępne hipotezy odnośnie dysfunkcji, z którą boryka się pacjent.

Podstawowe informacje, choroby współistniejące, alergie, przyjmowane leki przebytej urazy, historia dysfunkcji oraz charakter i stopień bólu są podstawą dobrze przeprowadzonego wywiadu.

Jeśli posiadasz wyniki badań laboratoryjnych, obrazowych i inne, zabierz je na pierwszą wizytę.

Badania na podoskopie

Na podoskopie widać odbicie podeszwowej części stop i sposób ich obciążania. Na podoskopie pacjent stoi na nieznacznej wysokości, co pozwala terapeucie na ocenę postawy oraz wychwycenie innych patologii odnośnie ustawienia pięt, stawów skokowych, kolan, miednicy i kręgosłupa.

Do badania pacjent powinien być w bieliźnie albo stroju sportowym, co pozwoli na dokładną ocenę. Podczas tej części wykonywane są różne testy funkcjonalne, które są niezbędna częścią badania.

Badania przy użyciu plantokonturografu

Badania przy użyciu plantokonturografu

Na podstawie odbitki z plantokonturografu terapeuta jest w stanie ocenić kształt stopy oraz miejsca obciążania. Dynamiczne i statyczne badanie przy użyciu plantokonturografu pokazuje jak stopa pracuje w czasie stania i w czasie chodu. Miejsca bardziej zacienione świadczą o przeciążonych obszarach stopy.

Na tej podstawie możemy dokładnie zaplanować rozmieszczenie elementów korygujących oraz zaprojektować indywidualne wkładki korygujące.

Badanie manualne

Badanie manualnego

Polega na ocenie ruchomości poszczególnych stawów stóp oraz napięcia i siły mięśni.

W trakcie tego badania oceniamy również stan skóry stóp, otarcia, modzele lub odciski, które trzeba uwzględnić projektując wkładki oraz planując przebieg terapii.