Choroby stóp – jak dbać o stopy, aby zapobiec schorzeniom?

Zabieg podologiczny w Koszalinie

Podologia jest dziedziną paramedyczną, która w ostatnim czasie szczególnie rozwija swoje możliwości. Mogłoby się wydawać, że istnieje całkiem od niedawna, jednak początki podologii zakorzenione są już w starożytności! Stopy od zawsze potrzebowały szczególnej uwagi. 

Najczęstsze schorzenia i choroby stóp

Zdecydowana większość naszego społeczeństwa ma problemy ze stopami różnej natury:

  • deformacje,
  • bóle,
  • zakażenia skóry i paznokci, 
  • wrastające paznokcie
  • nadpotliwość, 
  • twarde zrogowacenia, odciski,
  • pęknięcia skóry,
  • zespół stopy cukrzycowej, 
  • i wiele, wiele innych.

Dlaczego pojawiają się problemy ze stopami? 

Powodów jest kilka. 

  1. Stopy są najdalej od serca położonymi częściami naszego ciała. Każda nieprawidłowość w funkcjonowaniu układu krwionośnego i limfatycznego, będzie rzutowała na pogorszenie się stanu stóp, ponieważ… jako ostatnie mają dostarczoną krew. Sytuacji nie poprawia fakt, że krew i limfa muszą wrócić wbrew prawom grawitacji. 
  2. Średnio powinniśmy robić około 10000 kroków dziennie. Mnożąc liczbę kroków przez naszą wagę otrzymamy wagę jaką stopy muszą dźwigać! Jest to niedoceniana, ale bardzo ciężka praca. 
  3. Coraz więcej osób cierpi na choroby przewlekłe. Cukrzyca, choroby tarczycy, nowotwory, łuszczyca i wiele innych chorób, które wpływają na powstawanie problemów stóp.
  4. Buty. Zbyt wąskie, zbyt sztywne, zbyt ciasne, zbyt niskie. Często zbyt małe! 
  5. Styl życia. Stres, mało snu, kiepska dieta, palenie papierosów, mało ruchu.  

Rośnie również świadomość społeczeństwa na temat zdrowia i profilaktyki. Na przestrzeni lat widzimy ten  bardzo pozytywny trend i niezmiernie nas to cieszy! 

Pierwsza wizyta w gabinecie podologicznym

Wszystko to, co zostało wyżej opisane, to czynniki wpływające na wciąż rosnącą popularność podologii oraz jej rozwój. Jednak dla wielu osób pierwsza wizyta jest bardzo stresująca, ponieważ nie wiedzą czego mogą się spodziewać.  

Specjalnie z myślą o takich osobach, oraz tych którzy zastanawiają się jeszcze czy wizyta u podologa jest mi potrzebna, powstał ten artykuł. 

Czym zajmuje się podolog i jakie choroby stóp leczy? 

Najprościej można opisać w taki sposób: podolog zajmuje się specjalistyczną terapią skóry i paznokci stóp w kontekście holistycznym, czyli biorąc pod uwagę funkcjonowanie całego ciała oraz szeroko rozumianą profilaktyką. 

Nie tylko usuwamy odciski, ale też szukamy przyczyn ich powstawania i w miarę możliwości je eliminujemy. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko powrotu dolegliwości. 

W jakiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc?

Oto lista problemów z jakimi możesz się zgłosić do podologa:

Jak wygląda pierwsza wizyta? 

Podczas pierwszej wizyty u podologa, przeprowadzany jest dokładny wywiad oraz wykonywane jest badanie podologiczne. Pytamy o choroby, leki, obciążenie rodzinne, wykonywany rodzaj pracy, historię problemu. Oglądamy buty (dlatego warto przyjść w butach, w których najczęściej chodzimy), oceniamy stan skóry i paznokci oraz oceniamy ruchomość stawów. 

Kiedy uzyskamy wszystkie istotne dla nas informacje, następuje bardzo ważny etap: diagnozy podologicznej oraz wyjaśnienie jej w przystępny sposób. Bardzo dużą wagę przykładamy do tego, by nasi Klienci rozumieli mechanizmy zachodzące w ich stopach oraz skąd się wziął ich problem i przedstawiamy plan terapii. To bardzo znaczące, bo rola Klienta w pozytywnym zakończeniu terapii, jest równie kluczowa jak podologa. 

Czym różni się zabieg podologiczny od pedicure kosmetycznego? 

Przede wszystkim techniką pracy. 

Podstawą pielęgnacji i profilaktyki schorzeń stóp jest zabieg podologiczny. Polega on na skróceniu i opracowaniu paznokci oraz usunięciu zrogowaceń w obrębie stóp zgodnie z budową i funkcjami skóry.

Przed zabiegiem stopy nie są moczone w kąpieli wodnej – rozmoczona skóra zaburza granicę między zrogowaceniem a zdrową skórą. To uniemożliwia precyzyjną pracę na poszczególnych warstwach skóry. W zamian za to podolog zmiękcza naskórek specjalistycznymi preparatami mającymi za zadanie rozluźnić wiązania między zrogowaciałymi komórkami skóry, czyli potocznie mówiąc zmiękczyć skórę.

Od czego zaczyna się pedicure leczniczy?

Zabieg podologiczny zaczynamy od prawidłowego skrócenia i opracowania płytki paznokciowej. Paznokcie należy przycinać zgodnie z kształtem ich łożyska (czyli zgodnie z kształtem różowej części paznokcia). Nie należy nadawać kwadratowego kształtu, ani też zbyt mocno wycinać boków. To właśnie nieodpowiednie opracowywanie paznokci bardzo często przyczynia się do dyskomfortu podczas chodzenia, a nawet wrastania. Powinny być przycinane regularnie, ale nie za mocno, może to powodować dyskomfort lub ból podczas chodzenia. Paznokcie nie mogą być też zbyt długie, są wówczas narażone na urazy mechaniczne, jak odklejenie płytki od łożyska.

Kolejnym etapem podstawowego zabiegu podologicznego jest usunięcie zrogowaceń

Główne narzędzia pracy podologa podczas usuwania twardych modzeli i odcisków skalpel i dłuto podologiczne. Jednak od razu uspokajamy – pomimo, że te nazwy zwykle źle nam się kojarzą zabieg jest zupełnie bezbolesny i bezkrwawy😊. A wręcz przyjemny! Dzieje się tak, ponieważ pracujemy tylko i wyłącznie na martwej, czyli najbardziej zewnętrznej części naskórka zgodnie z technikami podologicznymi. 

Po usunięcia stwardnień, skóra jest opracowywana frezarką podologiczną. 

Wykorzystywane są do tego kapturki ścierne klasy medycznej o różnych gradacjach nasypu. Jest to bardzo ważne, ponieważ ten etap ma za zadanie „zamknąć” skórę. Z tego względu nasyp ścierający musi być odpowiednio dobrany do typu skóry, być równomierny, by nie pozostawiał rys oraz nie powodować przegrzania skóry. To wszystko w połączeniu z odpowiednim naciskiem, kątem, tempem i kierunkiem pracy daje nam gwarancję, że skóra została prawidłowo opracowana. Co to daje w praktyce? Dużo dłużej możemy się cieszyć gładkimi stopami! 

Małe sprostowanie 

Zapewne jeżeli czytasz nasze artykuły i starasz się świadomie dbać o stopy, to nasuwa Ci się myśl: przecież nie wolno trzeć stóp, a największą zbrodnią jest ścinanie twardej skóry! Coś tu nie gra. 

A my się oczywiście podpisujemy pod tym zdaniem! W rękach amatora nasze narzędzia mogą zrobić wiele złego. Jednak dzięki znajomości fizjologii i anatomii skóry, wiedzy na temat czynników powodujących rogowacenie oraz najwyższej klasy specjalistycznego sprzętu,  podolog wie, jak zrobić to bezpiecznie i prawidłowo. 

Samo ścięcie lub intensywne i nieprecyzyjne ścieranie daje sygnał skórze do obrony, czyli rogowacenia. Z kolei nasze techniki nieco usypiają czujność skóry. Ścinając precyzyjnie do określonego poziomu usuwamy samo zrogowacenie, bez naruszania żywych warstw skóry.  Dzięki temu minimalizujemy czas pracy frezarką, którą wykańczamy zabieg, a nie usuwamy stwardnienia. 

Finalnie skóra nie została uszkodzona, przegrzana i poszarpana. Na sukces składa się wiedza, precyzja i technika. 

Jakie jeszcze korzyści wyniesiesz z wizyty u podologa? 

Podczas podstawowego zabiegu podologicznego omawiamy zasady dotyczące pielęgnacji domowej i higieny stóp, aby efekt utrzymywał się jak najdłużej. Dobieramy również odpowiednie preparaty specjalistyczne, które dostępne są u nas w Centrum. 

Regularne i systematyczne zabiegi poprawiają stan ogólny skóry, wypłycają zrogowacenia i przywracają komfort chodzenia. Zabieg powinien być wykonywany w odstępach co 4-6 tygodni. Wskazany jest także dla diabetyków i kobiet w ciąży.